×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


» اجتماعی » یعنی این لباس ها را بپوشیم گشت ارشاد ما را نمیگیره؟؟؟+ عکس

یعنی این لباس ها را بپوشیم گشت ارشاد ما را نمیگیره؟؟؟+ عکس

بیشتر حاضران در مراسم افتتاح جشنواره مد و لباس بعد از تماشای لباس‌های ارایه شده در جشنواره، اولین سوالی که به زبان می‌آوردند این بود: «یعنی گشت ارشاد به این لباس‌ها گیر نمی‌دهد؟»

یعنی این لباس ها را بپوشیم گشت ارشاد ما را نمیگیره

بیشتر حاضران در مراسم افتتاح جشنواره مد و لباس بعد از تماشای لباس‌های ارایه شده در جشنواره، اولین سوالی که به زبان می‌آوردند این بود: «یعنی گشت ارشاد به این لباس‌ها گیر نمی‌دهد؟»

گشت ارشاد به این البسه حساس نیست؟

بیشتر حاضران در مراسم افتتاح جشنواره مد و لباس بعد از تماشای لباس‌های ارایه شده در جشنواره، اولین سوالی که به زبان می‌آوردند این بود: «یعنی گشت ارشاد به این لباس‌ها گیر نمی‌دهد؟»به نظر می‌رسد حضور هنرمندان ایرانی به روی فرش قرمز طراحان لباس را ترغیب کرده که تنها برای قشر هنری مرفه جامعه لباس طراحی کنند؛ زیرا آثار ارایه شده در پنجمین جشنواره مد و لباس فجر، لباس‌هایی مناسب برای مجالس یا هنرمندان فرش قرمز هستند.

لباس‌های نمایش داده شده در پنجمین جشنواره مد و لباس بیشتر به درد قشری می‌خورد که وسیله نقلیه شخصی دارد و بعد از آنکه این لباس را پوشید، سریع سوار وسیله نقلیه‌اش شود و به سمت مقصدش حرکت کند و در کل شاید تنها چند لباس را بتوان در خیابان‌ها پوشید.

در قسمت جلویی تالار وحدت ویترین‌های از لباس‌ها، کیف و کفش‌های ۲۰ برند ایرانی به نمایش گذاشته شده‌اند که “ویترین ملی” نام گرفته‌اند. پیش از این رییس جشنواره مد و لباس فجر گفته بود «با دیدن این ویترین شاید فکر کنید این آثار اروپایی هستند؛ در حالی که همه‌ی آثار ارایه شده کار دست طراحان ایرانی هستند.»

گرچه به نظر می‌رسد لباس‌هایی که در ویترین ملی پنجمین جشنواره مد و لباس فجر به نمایش گذاشته شده‌اند، ایرانی- اسلامی هستند اما نشانه‌های لباس ایرانی در آنها کمتر دیده می‌شود؛ در حالی که در مجموعه مقالات سومین جشنواره مد و لباس آمده است: پوشاک، یکی از بارزترین نشانه‌های فرهنگی ملل است که تحت تاثیر متغیرهای مختلف و متفاوتی مانند مذهب، فرهنگ، نهادهای اجتماعی، اقتصادی و… معنا می‌گیرد. اگر قرار باشد طراحان ایرانی از لباس‌های غربی الگو برداری کنند، طراحی و تولید ملی دیگر مفهومی ندارد.

797180_249.jpg

 

بسیاری از طراحان سعی کرده‌اند با استفاده از پارچه‌های سنتی یا نقوش اسلیمی ویژگی ایرانی بودن را به لباس‌ها اضافه کنند؛ در حالی که در این زمینه ناموفق بوده‌اند؛ زیرا استفاده از این گلدوزی‌ها، اشعار یا چاپ نقش‌های اسلیمی زیاد روی لباس‌ها، موجب پس زدن مخاطب می‌شود.

797181_390.jpg

 

از طرفی لباس‌های ارایه شده توسط طراحان در این جشنواره قیمت‌های بالایی دارند و تمام اقشار جامعه نمی‌توانند از آن استفاده کنند. وقتی که یکی از طراحان قیمت تمام شده یک دست لباس را ۶۰۰ هزار تومان اعلام می‌کند، یک کارگر که حقوق پایه او حدود ۷۰۰ هزار تومان است، چطور می‌تواند این لباس‌ها را خریداری کند؟!

797182_232.jpg

 

از طرفی در این دوره از جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر بخش بین‌الملل دیده نمی‌شود و قرار است کارگاه آموزشی سه‌روزه‌ای در هتل همای تهران با استادانی از دانشگاه “پلی مدا” ایتالیا برگزار شود. رییس دبیرخانه بین المللی پنجمین جشنواره مد و لباس گفته بود که رویکرد بخش بین‌المللی این دوره از جشنواره نسبت به سال‌های گذشته متفاوت است و قرار است به جای نمایش آثار و کارهای معمول، اقدامی کاربردی و زیرساختی انجام شود؛ تا قدمی در راه ارتقاء دانش طراحان لباس و حوزه مد و لباس کشور باشد.

آثار ارایه شده در این دوره از جشنواره بیشتر در حوزه لباس زنان است و در آن لباس‌های کودکان و مردان کمتر دیده می‌شود.پنجمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر دهم تا بیستم اسفندماه در تالار وحدت برپاست.

 

منبع: ایسنا

 دسته بندی : اجتماعی , اخبار
آخرین والپیپر های FULL HD مطالب بیشتر
ارسال دیدگاه

شما باید وارد سایت شوید تا بتوانید نظر دهید.