×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


» اجتماعی » قاتلی که به جان زنان ایرانی افتاده است

قاتلی که به جان زنان ایرانی افتاده است

رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت فارس از برگزاری پنجمین سمینار بین المللی سلامت زنان ۲۹ و ۳۰ اردیبهشت ماه در شیراز خبر داد.

قاتلی که به جان زنان ایرانی افتاده است

 

رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت فارس از برگزاری پنجمین سمینار بین المللی سلامت زنان ۲۹ و ۳۰ اردیبهشت ماه در شیراز خبر داد.

قاتل ۱۵ هزار زن ایرانی

دكتر لنكرانی در جمع خبرنگاران گفت: سرطان در زنان محور اصلی این گردهمایی است و بیش از درمان سعی داریم به پیشگیری، غربالگری و تشخیص به موقع سرطان بپردازیم.وی افزود: سالانه ۱۲۰ هزار زن در كشور می میرند كه ۱۵ هزار مورد از این مرگ ها در اثر سرطان است و طبق بررسی ها۳۰ درصد آنها قابل پیشگیری می باشد.

دكتر لنكرانی یادآور شد: شایع ترین سرطانها در زنان سرطان های دستگاه گوارش است و سالانه بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ زن در كشور بر اثر سرطان مری، ۲ هزار زن به دلیل ابتلا به سرطان معده و یك هزار و ۴۰۰ نفر بر اثر ابتلا به سرطان روده بزرگ می میرند.وی گفت: سالانه یك هزار و ۲۰۰ زن در كشور بر اثر سرطان ریه می میرند كه عامل اصلی آن مصرف دخانیات توسط اطرافیان است.

دكتر لنكرانی با اشاره به اهمیت برگزاری همایش سلامت زنان یادآور شد: ۷۴۰ مقاله به دبیرخانه سمینار رسیده كه ۴۳۰ مورد به شكل پوستر و ۳۰ مقاله به صورت سخنرانی ارایه میشود، همچنین ۳ استاد برجسته از آمریكا و هلند در این گردهمایی سخنرانی می كنند.

 

*۶۰ درصد زنان میانسال كشور چاق اند و یا اضافه وزن دارند

رئیس مركز تحقیقات سیاستگذاری سلامت فارس گفت: ۶۰ درصد زنان میانسال كشور چاقاند و یا اضافه وزن دارند و ریشه چاقی در زنان به عادات نادرست غذایی و عدم تحرك برمی گردد و با وجود هشدارها بسیاری از زنان از ورزش كردن غفلت می كنند و در این همایش راهكارهایی از این وضعیت نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

دكتر لنكرانی افزود: با اعتبارات موجود عمرانی شاید اضافه كردن ورزشگاه ویژه زنان امكان پذیر نباشد اما با مدیریت مطلوب تر و ایجاد انگیزه می توان زنان شاغل را به سمت ورزش كردن سوق داد، زنان شاغل در بخشهای درمانی نیز كمتر مجالی برای ورزش پیدا می كنند.

وی گفت: مصرف دخانیات در زنان كشور در مقایسه با كشورهای اروپایی كه ۵۰ درصد است بسیار كمتر و ۵ درصد و بیشتر شامل مصرف قلیان می باشد.

وی گفت: متاسفانه افزایش مصرف قلیان در بین بانوان مشاهده می شود و طی تحقیقات مصرف سیگار در بین بانوان زیر ۵ درصد است اما مصرف قلیان رو به افزایش است كه در این خصوص در آینده با مشكلاتی مواجه می شویم و این مساله در افزایش سرطان ریه در بین زنان هم تاثیر دارد.

دكتر لنكرانی افزود: طی ۵۰ سال آینده ۴۰ درصد جمعیت كشور را افراد مسن، ۲۰ درصد جمعیت قبل سنین فعال جامعه خواهند بود، پس تنها ۴۰ درصد جمعیت كشور باید كار كنند و زندگی ۶۰ درصد مابقی را تامین نمایند.

وی یادآور شد: طی تحقیقات موجود سلامت زندگی به هزار روز اول بازمی گردد كه باید در این مدت بهترین روش ها برای داشتن فرد سالم مورد استفاده قرار گیرد.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر امید به زندگی برای زنان كشور ۷۶ و برای مردان ۷۴ سال است كه البته این میزان از سوی موسسات بین المللی تحقیقاتی و صاحب نظران ۸۰ سال برای زنان و ۷۶ سال برای مردان بیان شده است.

رئیس مركز تحقیقات سیاستگذاری سلامت فارس افزود: اشكالی كه در فرآیند سیاستگذاری با آن مواجه ایم این است كه سیاست گذاری ما در برخی موارد مبتنی بر مستندات نیست و شاید یكی از دلایل این وضع عدم وجود مستندات مورد نیاز است البته گاهی هم مستندات موجود مورد توجه سیاستگذار قرار نمی گیرد.

دكتر لنكرانی یادآور شد: ما در مركز تحقیقات سیاستگذاری سلامت استان تلاشمان بر این بوده كه در خصوص موضوعات مهم كشور پژوهش های موثری را انجام دهیم و همچنین مستندات بومی خود را تقویت نماییم كه مراكز تحقیقاتی باید به این سمت بروند.

وی گفت: در كشور ما شاهد كاهش روند مرگ و میر ناشی از تصادفات هستیم به طوری كه این میزان از ۳۰ هزار مورد به ۱۷ هزار مرگ در سال گذشته رسیده است؛ با این وجود مرگ و میر عابرین پیاده در شهرهای بزرگ روند صعودی داشته است.

دكتر لنكرانی در پاسخ به سوالی در خصوص افزایش بودجه های پژوهشی نیز گفت: با توجه به وضعیت بودجه ای موجود پیش بینی می شود افزایش چشمگیری در بودجه های تحقیقاتی نداشته باشیم اما امیدواریم از همین بودجه ها با بهره وری بیشتری استفاده شود.

رئیس مركز تحقیقات سیاستگذاری سلامت فارس ایجاد انگیزه برای بخش خصوصی برای شركت در امور تحقیقاتی را ضروری دانست و افزود: تحقیقات ثروت آفرین باید افزایش یابد تا زمینه فعالیت بخش خصوصی نیز در این حیطه افزایش یابد. دكتر لنكرانی افزود: فرسودگی شغلی دلایل مختلفی دارد به طوری كه محیط كار و انگیزش از جمله عوامل موثر در این خصوص است اما یك معضل تاثیرگذار در این خصوص تفاوت درآمدها بین برخی افراد می باشد به طوری كه مثلاً در یك بیمارستان تفاوت درآمد بین اطبا ممكن است به حدود ۳۰ برابر برسد و این مسائل در نظام انگیزشی و فرسودگی شغلی نقش دارد. وی گفت: اما تنها قسمتی از رضایتمندی شغلی با پول فراهم میشود و بخش عمده ای به احساس مفید بودن در اداره امور بر می گردد.

 

منبع: خبرآنلاین

 

 دسته بندی : اجتماعی , اخبار
آخرین والپیپر های FULL HD مطالب بیشتر
ارسال دیدگاه

شما باید وارد سایت شوید تا بتوانید نظر دهید.