×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


» اخبار خودرو » شورولت کلرادو، هیولایی چند ملیتی

شورولت کلرادو، هیولایی چند ملیتی

چند چیزی که اول‌ازهمه باید درباره‌ی شورولت کلرادو ۲۰۱۶ دیزلی جدید بدانیم: موتور دیزلی توربو دورامکس ساخت شده در تایلند، سیستم گیربکس مونتاژ شده در کارخانه‌ی مکزیک و طراحی بر پایه محصولات برزیلی. وب سایت پدال: چند چیزی که اول‌ازهمه باید درباره‌ی شورولت کلرادو ۲۰۱۶ دیزلی جدید بدانیم: موتور دیزلی توربو دورامکس ساخت شده در […]

چند چیزی که اول‌ازهمه باید درباره‌ی شورولت کلرادو ۲۰۱۶ دیزلی جدید بدانیم: موتور دیزلی توربو دورامکس ساخت شده در تایلند، سیستم گیربکس مونتاژ شده در کارخانه‌ی مکزیک و طراحی بر پایه محصولات برزیلی.
وب سایت پدال: چند چیزی که اول‌ازهمه باید درباره‌ی شورولت کلرادو ۲۰۱۶ دیزلی جدید بدانیم: موتور دیزلی توربو دورامکس ساخت شده در تایلند، سیستم گیربکس مونتاژ شده در کارخانه‌ی مکزیک و طراحی بر پایه محصولات برزیلی. همه این توضیحات را در حالی کنار هم قرار دهید که شورولت یک نام فرانسوی است و این خودرو تماماً در ایالت میسوری امریکا مونتاژ می‌شود.

اگر از طرفداران تراک‌های جمع‌وجور باشید سراغ مدل بنزینی این خودرو خواهید رفت. البته این تریم ۳۷۳۰ دلار گران‌تر از مدل دیزلی است.

اولین تجربه رانندگی با شورولت کلرادوی دیزلی2016

آخرین نسل کلرادو سال گذشته معرفی شد و برادر دوقلوی آن یعنی GMC کانیون به بازار به‌ظاهر راکد خودروهای سایز متوسط دوباره جان بخشید.

هیچ‌یک از تک محصولات سطح متوسط جنرال موتور تابه‌حال به این سطح نرسیده است، راحتی کلرادو و جزئیات ظریف آن حتی خریدارانی که تا دوازده ماه پیش راغب به خرید تراک بزرگ بودند را به خود جذب کرده است. این خودرو تا حدی پیش رفته که خود جنرال موتور هم از این‌که کلرادو به این اندازه خوب از آب درآمده و فروش داشته شگفت‌زده شده است.

اولین تجربه رانندگی با شورولت کلرادوی دیزلی2016

بااینکه کارخانه‌ی مونتاژ وینتزویل میسوری با تمام قوا در حال کار است اما نه فروش و نه تولید مدل دیزلی دورامکس قرار نیست بهبود پیدا کند، اما همین امر باعث شده که کلرادو به قابلیت‌های شگفت‌انگیز و دور از انتظاری دست پیدا کند! یک موتور بزرگ چهار سیلندر ۲.۸ لیتری ۱۶ سوپاپ DOHC که گفته می‌شود تنها ۱۸۱ اسب بخار قدرت دارد اما همین خودرو می‌تواند بیشینه گشتاور ۵۰۰ نیوتن متری در گردش ۲۰۰۰ دور در دقیقه را تولید کند.

این میزان گشتاور ۱۳۵ نیوتن متر بیشتر از مدل بنزینی کلرادو شش سیلندر و تنها مقدار کمی کمتر از سیلورادو ۱۵۰۰ با موتور هشت سیلندر و ۵.۳ لیتری با بیشینه گشتاور ۵۱۹ نیوتن متر در ۴۱۰۰ دور بر دقیقه است. همه‌ی مدل‌های دورامکس هم به همراه گیربکس یکسان ۶LP50 شش سرعته اتوماتیک در مدل‌های مختلف ارائه می‌شوند.

اولین تجربه رانندگی با شورولت کلرادوی دیزلی2016

این حد بالا از گشتاور نشان می‌دهد که کلرادو دورامکس بهترین تراک جمع‌وجور برای یدک کشی است. قوی‌ترین مدل بنزینی ظرفیت یدک کشی ۳۱۷۸ کیلوگرمی و مدل دیزلی تک دیفرانسیل ظرفیت یدک کشی ۳۴۹۸ کیلوگرمی دارد.

اگر مدل ۴×۴ را در نظر بگیریم میزان یدک کشی به‌اندازه‌ی ۴۵ کیلوگرم کاهش می‌یابد. تریلر مسافرتی ۲۸ فوتی ایر استریم به‌صورت پایه ۲۰۸۲ کیلوگرم وزن دارد این تریلر فضای بسیار زیادی برای اضافه کردن آپشن‌هایی مثل آب و بار اضافی برای صاحب خودرو مهیا می‌کند اما با موتور بنزینی و بدون گشتاور بالای موتور توربوی دیزلی ممکن است با مشکل مواجه شویم.

اولین تجربه رانندگی با شورولت کلرادوی دیزلی2016

پالایش تراکم – احتراق

اگرچه تولید گشتاور بالا یکی از چهار نقطه قوت دورامکس است اما این پالایش موتور است که باعث راحتی بیشتر آن می‌شود.

این موتور که توسط یک بلوک آهنی بلندی احاطه شده شامل یک جفت شفت فولادی برای تعادل است که در مخزن روغنی خلاف جهت هم در چرخش‌اند و لرزش و غرشی داتی مثل یک هیولای در بند از خود تولید می‌کنند. باوجود نصب موتور هیدرولیکی هنوز هم لرزش‌های کم رایج تراک‌های دیزلی در حالت ایستا احساس می‌شود.

اولین تجربه رانندگی با شورولت کلرادوی دیزلی2016

برای مدرن‌تر کردن این خودرو شورولت جذب‌کننده‌ی لرزش پاندولی سانتریفیوژی (Centrifugal Pendulum Vibration Absorber یا به‌اختصار CPVA) را درون تبدیل‌کننده‌ی گشتاور گیربکس قرار داده است.

اگر بخواهیم به گفته‌های شورولت استناد کنیم: “CPVA یک ضربه‌گیر با تعدادی فنر ثانویه است که وقتی شارژ شوند لرزش‌های گشتاوری موتور را از بین می‌برند.” درنهایت جنرال موتور برای حذف صداهای موتور دیزلی در داخل کابین از مواد عایق صدا در محدوده‌ی داشبورد استفاده کرده و سایر قسمت‌ها را ضخیم‌تر کرده است؛ بنابراین از داخل کابین در حالتی که پنجره‌ها بالا باشد رانندگی به طرز منحصربه‌فردی آرام و ساکت است.

اولین تجربه رانندگی با شورولت کلرادوی دیزلی2016

رانندگی دیزلی

رانندگی با یک کلرادو دورامکس ۴×۴ بدون بار در طول ساحل مرکزی کالیفرنیا به طرز شگفت‌انگیزی آرام و بهینه است.

موتور به‌ندرت به دور موتور ۲۰۰۰ دور در دقیقه می‌رسد و گیربکس هم به‌اندازه‌ی گیربکس روی یک مدل بنزینی آرام و مطمئن است. این حالت رانندگی تا زمانی که شتاب بالایی نگیرید و سرعت بالایی نداشته باشید ادامه پیدا می‌کند اما اگر شتاب‌زده رانندگی کنید کاملاً متوجه موتور دیزلی این خودرو می‌شوید.

اولین تجربه رانندگی با شورولت کلرادوی دیزلی2016

طبق اعلام شورولت، دورامکس ۲۰۰ کیلوگرم به وزن کلی مدل بنزینی چهار سیلندر ۲.۵ لیتری کلرادو و یا ۱۲۲ کیلوگرم به وزن کلی مدل شش سیلندر اضافه می‌کند. از آنجا که این وزن اضافی در دماغه‌ی خودرو متمرکز شده است فرمانپذیری این خودرو کمی بهتر شده است.

اولین تجربه رانندگی با شورولت کلرادوی دیزلی2016

مسلماً مدل دیزلی به‌چابکی برادر شش سیلندرش نیست اما در عمل به‌اندازه کافی سریع است، تابه‌حال هیچ اطلاعاتی از مصرف سوخت این خودرو توسط EPA منتشر نشده است اما جنرال موتور ادعا می‌کند که کلرادو دیزلی ۷.۸ لیتر در صد کیلومتر در جاده مصرف می‌کند.

اولین تجربه رانندگی با شورولت کلرادوی دیزلی2016

هنگام یدک کشی یک تریلر ۱۸۱۶ کیلوگرمی که اتفاقاً ساخت جنرال موتور است صدای دیزلی آن مشخص می‌شود. صدای موتور خیلی بلندی نیست اما سروصدای تراکم احتراق موتور شنیده می‌شود، صدایی که به گوش می‌رسد صدای بدی نیست به‌طوری که حتی ازنقطه‌نظر بعضی از صاحبان خودرو، این صدا نشانه‌ی یک ماشین دیزلی است.

اولین تجربه رانندگی با شورولت کلرادوی دیزلی2016

ترمز جیک (Jake Brake) یا ترمز اگزوز یکپارچه نصب‌شده بر روی کلرادو دیزلی به کمک چهار ترمز این خودرو آمده است. این دستگاه بعد از سیکل تراکم با باز کردن دریچه خروجی در سیلندر، هوای فشرده درون سیلندر را خارج می‌کند و باعث کم شدن سرعت خودرو می‌شود.

اولین تجربه رانندگی با شورولت کلرادوی دیزلی2016

کلرادو دورامکس به‌قدری مدرن و کوچک است که هم برای رانندگی روزانه شهری مناسب است و هم در هر گاراژ کوچکی جا می‌شود. قیمت مناسب در مقایسه با سایر تراک‌های دیزلی و قابلیت یدک کشی فوق‌العاده‌ای که در دیگر تراک‌ها دیده نمی‌شود، کلرادو را به یک تراک محبوب تبدیل می‌کند. (البته با قیمت ۳۲ دلار می‌توان RAM 1500 فول سایز اکو دیزل شش سیلندر را هم سفارش داد)

اما جنبه‌ی منفی اصلی این تراک عرضه‌ی آن تنها در مدل‌های دو کابین با قسمت بار کوتاه و طویل در مدل‌های LT و Z71 است که مدل طویل‌تر یا همان Z71 هم تنها در نمونه بنزینی به تولید می‌رسد.

با همه‌ی این توضیحات احتمالاً شورولت بیشتر از این‌که درگیر تولید این خودرو باشد باید درگیر فروش آن باشد.

اولین تجربه رانندگی با شورولت کلرادوی دیزلی2016

اولین تجربه رانندگی با شورولت کلرادوی دیزلی2016

اولین تجربه رانندگی با شورولت کلرادوی دیزلی2016

اولین تجربه رانندگی با شورولت کلرادوی دیزلی2016

مشخصات:

نوع خودرو:

تراک دو کابین چهار درب

ظرفیت ۵ سرنشین،

موتورجلو

دیفرانسیل عقب/دو دیفرانسیل

قیمت پایه:

مدل LT با قیمت ۳۱۲۹۰ دلار

مدل Z71 با قیمت ۳۳۸۰۵ دلار

نوع موتور:

چهار سیلندر خطی دیزلی

توربوشارژ و اینترکولر DOHC با ۱۶ سوپاپ

سرسیلندر آلومینیومی و تزریق سوخت مستقیم

حجم موتور: ۲۷۷۶ سی‌سی

قدرت: ۱۸۱ اسب بخار در ۳۴۰۰ دور بر دقیقه

گشتاور ۵۰۰ نیوتن متر در ۲۰۰۰ دور بر دقیقه

گیربکس:

شش سرعته اتوماتیک با حالت تعویض دنده دستی

ابعاد:

فاصله محوری: ۳۲۵.۸ تا ۳۵۶.۸ سانتی‌متر

طول: ۵۴۰.۲ تا ۵۷۱.۲ سانتی‌متر

عرض: ۱۸۸.۷ سانتی‌متر

ارتفاع: ۱۷۹ تا ۱۷۹.۵ سانتی‌متر

فضا برای سرنشین: ۳۰۲۹.۹ لیتر

وزن: ۲۰۶۵.۷ تا ۲۲۱۵.۵ کیلوگرم

عملکرد تخمینی:

شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر بر ساعت: ۱۰.۲ ثانیه

آزمون یک‌چهارم مایل: ۱۸.۵ ثانیه

نهایت سرعت: ۱۵۹.۳ کیلومتر بر ساعت

مصرف سوخت تخمینی:

مصرف سوخت در جاده: ۷.۸ لیتر در صد کیلومتر

مصرف سوخت در شهر: ۱۱.۲ لیتر در صد کیلومتر

اولین تجربه رانندگی با شورولت کلرادوی دیزلی2016

اولین تجربه رانندگی با شورولت کلرادوی دیزلی2016

اولین تجربه رانندگی با شورولت کلرادوی دیزلی2016دسته بندی : اخبار خودرو , خودرو
آخرین والپیپر های FULL HD مطالب بیشتر
ارسال دیدگاه

شما باید وارد سایت شوید تا بتوانید نظر دهید.