خبرهای ویژه

» jeep » جیپ سریع‌ترین شاسی‌بلند دنیا را ساخت

جیپ سریع‌ترین شاسی‌بلند دنیا را ساخت

خودرو Grand Cherokee Trackhawk با توان ۷۰۷ اسب بخار، قدرتمندترین خودرو در نوع خود است.

خودرو Grand Cherokee Trackhawk   با توان ۷۰۷ اسب بخار، قدرتمندترین خودرو در نوع خود است.

پس کمربندهای خود را سفت ببندید، چراکه جیپ  Grand Cherokee Trackhawk سریع‌ترین و قدرتمندترین خودرو شاسی‌بلند جهان است.

برخی از اطلاعات مربوط به مشخصات فنی آن در اینجا آمده‌است:

صفر تا ۱۰۰ برابر با ۳.۵ ثانیه، طی مسافت ۴۰۰ کیلومتر در ۱۱.۶ ثانیه و حداکثر سرعت ۲۹۰کیلومتر بر ساعت.

موتور این خودرو، مانند دو ۷۰۷ اسب بخاری، سوپر شارژر ۶.۲ لیتری، نوع HEMI V8  ساختHellcat  است. این موتور سر و صدای زیادی دارد که لازم است از خودروها حذف شوند. با دارا بودن قدرت رقیبانی مانند لامبورگینی و فراری، بعلاوه گشتاور ۶۴۵، برخی تقویت‌ کردن برخی موارد اساسی در شاسی Trackhawk  لازم بوده است.

در ابتدا، گیربکس خودکار هشت سرعته آن تقویت ‌شده است، به ‌نحوی‌که میل‌گاردان عقب آن بهبود یافته و به یک محور عقب قوی‌تر و سخت‌تری متصل شده است. همچنین ترمزهای جلویی آن، بزرگترین ترمزهایی هستند که جیپ تا به امروز به‌کار برده است. این ترمزها دارای روترهای بادی دو تیکه ۴۰۰ میلی‌متری همراه کلیپرهای زرد شش پیستونی ساختBrembo  است که به‌ منظور جلوگیری از تصادف، حتی در سرعت ۲۹۰ کیلومتر به‌کاررفته اند.

مانند تمام جیپ‌های دیگر، این مدل نیز یک خودرو چهارچرخ محرک با یک دیفرانسیل الکترونیکی limited-slip  در پشت آن و یک جعبه فعال کنترل سرعت است. با توجه به حالتی که خودرو در آن قرار دارد، نسبت تقسیم گشتاور عوض می‌شود. اما در  حالت Track  که سخت‌ترین حالت آن است، نسبت جلو به عقب آن، ۳۰ به ۷۰ است.

در ضمن مدل  Trackhawk  فناوری Dodge Demon  را به‌کاربرده است. این فناوری سیستم گشتاور ذخیره برای حالت‌های مسابقه‌ای است.

این عملکرد در حالت launch  و زمانی که دور موتور بیش از ۱۰۰۰ دور بر دقیقه است، فعال می‌شود. این عملکرد توسط افزایش دور موتور سوپر شارژر بدون درگیر شدن ترمزها و چرخش لاستیک‌ها کار می‌کند.  شیر سوپر شارژر زمانی که سوخت به درون سیلندر جاری می‌شود، بسته می‌شود و زمان‌بندی جرقه‌زنی را تغییر می‌دهد. درواقع این کار انرژی بیشتر را که می‌تواند کارایی بیشتری داشته باشد برای مواردی مانند زمان طی کردن مسافت ۴۰۰ متری را ایجاد می‌کند.

جلوی خودرو دارای دو سوراخ بزرگ است که برای بیرون دادن حرارت بسیار بالایی که توسط موتور سوپر شارژر V8  آن تولید می‌شود، به کار می‌رود. اگر با دقت بیشتری مشاهده کنید، متوجه می‌شوید که چراغ‌های مه شکن حذف‌شده‌اند و حفره‌هایی در سپر جلو جهت مکیدن هوا به داخل دریچه گاز ۹۲ میلی‌متری و سوپر شارژر تعبیه ‌شده‌اند. در پشت آن چهار اگزوز مشکی کرومیومی قرار دارد که می‌توانند صدای خوشایندی را تولید کنند.

داخل آن توسط چرم قرمز و مشکلی و صندلی‌های چرم جیر پوشیده شده است که توسط نمادهای  Trackhawk کامل شده‌اند. همچنین دارای سرعت سنجی است که تا سرعت ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت را نشان می‌دهد و با فیبر کربن تزئین شده است. داخل آن فضایی راحت است که می‌توان دلیل آن را تا حدودی دارا بودن صفحات نمایشگر و قابلیت CarPlay  اپل دانست.

درنهایت می‌توان گفت این محصول جیپ ازنظر قدرت با فراری و لامبورگینی قابل ‌رقابت است. می‌توان از Trackhawk   در نمایشگاه موتور نیویورک بازدید کرد. این خودرو تا انتهای سال میلادی وارد نمایشگاه‌های خودرو می‌شود.

برگرفته از
topgear


دسته بندی : jeep , خودرو , مشخصات و بررسی خودروها
ارسال دیدگاه

شما باید وارد سایت شوید تا بتوانید نظر دهید.