تاثیر آسپرین بر سرطان روده و معده

      ۰۴ فروردین ۱۳۹۵      ۰       12286 بازدید        
تاثیر آسپرین بر سرطان روده و معده

 

کسانی که به طور مرتب آسپرین مصرف می کنند، کمتر از دیگران در معرض ابتلا به سرطان، به ویژه روده و معده قرار دارند.

نتایج پژوهش انجام شده در آمریکا نشان می دهد، کسانی که به طور مرتب آسپرین مصرف می کنند، کمتر از دیگران در معرض ابتلا به سرطان، به ویژه روده و معده قرار دارند.

نتایج این پژوهش که در نشریه انجمن پزشکی تومور شناسی آمریکا به چاپ رسید، حاکی است، مصرف آسپرین باید مکمل – نه جایگزین- اقدامات حفاظتی پیشگیرانه ای مانند کولونوسکوپی باشد.اندرو چان’ نویسنده ارشد این پژوهش و از پزشکان بیمارستان عمومی ماساچوست گفت: اکنون می توانیم به بسیاری از افراد، به ویژه کسانی که بنا به دلایل دیگری مانند جلوگیری از بیماری قلبی، به طور مرتب آسپرین مصرف می کنند، توصیه کنیم که مصرف این دارو را برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در نظر داشته باشند.

بر اساس این گزارش، پژوهش های قبلی نشان داده بود که مصرف مرتب آسپرین می تواند به جلوگیری از سرطان روده بزرگ کمک کند اما، تاثیر این دارو بر سایر سرطان ها چندان مشخص نیست.نتایج این پژوهش حاصل ۳۲ سال اطلاعات گرفته شده از حدود ۱۳۶ هزار پرستار و متخصصان بهداشت و سلامت آمریکا است.طبق این پژوهش، تاثیر حفاظتی آسپرین پس از ۵ سال مصرف مداوم استاندارد نصف تا یکی و نصف قرص در هفته و یا یک عدد آسپرین با دوز پایین در روز به دست می آید.

مصرف این مقدار آسپرین می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و معده را به ترتیب تا ۱۹ و ۱۵ درصد کاهش دهد. مصرف مرتب آسپرین می تواند سالانه از ابتلای ۳۰ هزار نفر به تومور معده در آمریکا جلوگیری کند.افزون بر این، مصرف مرتب آسپرین می تواند از ایجاد تومور روده بزرگ ۷ هزار و ۵۰۰ آمریکایی بالای ۵۰ سالی که تحت غربالگری از طریق آندوسکوپی هستند، جلوگیری کند.البته،مصرف آسپرین خطرات خاص خود، مانند خونریزی و سکته مغزی، را دارد و هر کسی نمی تواند مصرف آن را تجویز کند.

گردآوری:bikari.net
منبع:irna.ir

دسته بندی : اخبار پزشکی, سلامت
برچسب ها :

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

لطفا معادله زیر را حل کنید. *

به روایت تصویر

آرشیو »